Uważa się, że tatuaż po latach nie wygląda dobrze, ale czy wiemy, dlaczego tatuaż blaknie? Czym jest to spowodowane i czy istnieją sposoby na to by tatuaż na starość zachował intensywność kolorów i pozostał czytelny?
- Naturalne czynniki powodujące starzenie się skóry i blaknięcie tatuażu.
- Pozostałe czynniki wpływające na starzenie się tatuażu.
- Co możesz zrobić, by chronić tatuaże przed blaknięciem i złym wyglądem na starość.
Naturalne czynniki powodujące starzenie się skóry i blaknięcie tatuażu.
Budowa skóry
Pierwszym ważnym konceptem jest sama budowa skóry. My skupimy się na 2 głównych warstwach, które w największym stopniu dotyczą tatuaży i procesów starzenia.
Są to naskórek i skóra właściwa, które pod wpływem wieku zmieniają swoją grubość. To właśnie w drugiej warstwie, skórze właściwej ulokowane są tatuaże, ponieważ dzięki swojej budowie jest ona najbardziej stabilna.
Kiedy jesteśmy młodzi wierzchnia warstwa naskórka jest cienka i gładka, a skóra właściwa gruba i zwarta co nadaje młodej skórze świetlistego jędrnego wyglądu.
Niestety z wiekiem te proporcje zaczynają się odwracać.
Zmiany zachodzące w skórze.
W okolicach 30stego roku życia produkcja kolagenu i elastyny, głównych składników budulcowych skóry spowalnia i niegdyś gruba i jędrna warstwa skóry staje się coraz cieńsza i słabsza w swojej konstrukcji.
Cierpi na tym nie tylko jędrność i elastyczność naszej skóry, ale także znajdujący się w niej tatuaż. Wraz z brakiem podstawowych substancji budulcowych skóry właściwej molekuły tuszu zaczynają się ‘’rozluźniać’’.
Łatwo zaobserwować to na tatuażach, które mają wiele detali np. cienkich linii. Początkowo mocne, wyraźne i równo odsunięte od siebie linie zaczynają się ‘’rozchodzić’’. Stają się grubsze i mniej wyraźne, a w gorszych przypadkach mogą się nawet połączyć.
Dla odmiany, niegdyś cienka i gładka warstwa naskórka zaczyna się osłabiać, tworząc zmarszczki.
Naturalny proces odnowy naskórka spowalnia. Najbardziej wierzchnia warstwa naskórka (warstwa rogowa) pogrubia się i nie pozwala światłu tak łatwo przechodzić i odbijać się od skóry w efekcie czego, skóra wygląda na szarą i pozbawioną koloru. Ta pozbawiona życia skóra, która pokrywa tatuaż wpływa zaś na intensywność kolorów tatuażu. Kolory stają się przygaszone i mniej wyraźne.
Zmniejszony dopływ wartości odżywczych.
Naskórek nie jest ukrwiony, więc wszystkie substancje odżywcze czerpie ze skóry właściwej. Procesy starzenia zachodzące w skórze powodują ograniczenie przepływu wartości odżywczych ze skóry właściwej do naskórka i w rezultacie niedożywiona warstwa pokrywająca tatuaż jeszcze bardziej niekorzystnie wpływa na wygląd i intensywność kolorów.
Naturalne procesy starzenia się skóry nie mogą zostać kompletnie zatrzymane (w tym momencie nie znamy na to sposobu), ale wiemy już jak można ten proces znacznie spowolnić i zniwelować skutki starzenia się skóry i tatuażu. O tym w dalszej części artykułu.
Pozostałe czynniki wpływające na starzenie się tatuażu.
Wyblakłe tatuaże nie prezentują się dobrze. Na szczęście na to jak po latach będzie wyglądał nasz tatuaż możemy także wpłynąć my sami poprzez:
Wybór tatuatora.
Jest to bardzo ważna decyzja, ponieważ tatuator tatuatorowi nierówny. Do wykonywania tego zawodu nie potrzeba przejść przez studia i egzaminy, tatuatorem tak naprawdę może zostać każdy, kto zakupi sprzęt do tatuowania. To od nas zależy czy zrobimy porządny research i dokładnie sprawdzimy prace i doświadczenie wybranego tatuatora, czy też nie.
Doświadczony i odpowiednio wyszkolony tatuator użyje techniki odpowiedniej do danego stylu i miejsca na ciele, ale także odmówi wykonania tatuażu, który wie, że nie zestarzeje się dobrze.
Renomowany tatuator chętnie przeprowadzi Cię przez proces gojenia i pomoże, jeśli pojawią się jakieś problemy. Dlatego jeśli chcesz, by Twój tatuaż wyglądał pięknie zaraz po zrobieniu ale i dobrze się zestarzał, wybierz tatuażystę, któremu ufasz i którego wcześniej dobrze sprawdziłeś.
Miejsce na ciele.
Skóra w różnych miejscach na ciele ma różną grubość. Wystarczy porównać skórę na przedramieniu z tą na dłoni. Niby są zaraz obok siebie, ale różnica w grubości jest znaczna.
Poprawne wykonanie tatuażu w tak ryzykownych umiejscowieniach, jak usta, uszy, stopy, dłonie czy palce jest możliwe.
Jestem żywym przykładem na to, że da się wykonać tatuaż na palcach czy dłoni, który po latach dalej jest w doskonałym stanie. Do tego jednak potrzebny jest artysta z wiedzą, doświadczeniem i odpowiednią techniką. Internet pełny jest zdjęć wytatuowanych dłoni, palców, ust, które bardzo szybko straciły większość tuszu. Dlatego albo wybierz bardziej bezpieczne miejsce na ciele albo odpowiedniego tatuatora i styl. I nie upieraj się nad hiperrealistycznym portretem tygrysa na palcu. Nawet najlepszy tatuator na świecie nie będzie w stanie wykonać go, tak, by po latach dalej wyglądał jak lew. Jest to fizycznie niemożliwe i prędzej czy później taki tatuaż zacznie się rozmywać.
Styl, w jakim zostanie wykonany Twój tatuaż.
Na to jak będzie wyglądał nasz tatuaż na starość ma również styl w jakim zostanie wykonany. Obecnie możemy wytatuować sobie ten sam motyw w wielu różnych stylach. Dzięki rozwojowi technologii artyści tatuażu mają dostęp do lepszych tuszy, lepszych maszynek do tatuowania, igieł etc. To umożliwia im eksperymentowanie z różnymi technikami i stylami tatuowania. Pozwala też na to by lepiej i bardziej precyzyjnie aplikować tusz do skóry, by tatuaże były bardziej solidne i lepiej się starzały. Są jednak style, które będą zmieniały się szybciej, niż inne.
Tatuaż tradycyjny na przykład ma grubsze czarne linie, mniej szczegółów, prostsze i bardziej nasycone kolory, dużo czerni co sprawia, że jest praktycznie niezniszczalny. Wiemy to, bo jest to jeden z najstarszych stylów tatuowania i mamy wiele przykładów starszych osób z tradycyjnymi tatuażami, które zestarzały się bardzo dobrze.
Dla kontrastu do stworzenia stylu watercolour (akwarela) używa się wielu, często jasnych kolorów, nie ma w nich czarnych linii, które trzymałyby taki tatuaż ‘’w kupie’’. Sprawia to, że tatuaż szybciej traci na intensywności, zwłaszcza przy ciemniejszych odcieniach skóry.
Jasne kolory, zwłaszcza biały i żółty zmieniają swój kolor pod wpływem melaniny zawartej w naszej skórze. Warstwa melaniny znajduje się tuż nad warstwą tatuażu. Jeśli Twoja skóra ma ciemniejszy odcień lub lekko się opali to nałoży kolorowy filtr na tusz w twojej skórze. Tak jak szkła w okularach przeciwsłonecznych zmieniają kolory wszystkiego, na co patrzysz.
Doświadczony tatuator powinien dobrać kolory użyte w tatuażu do koloru Twojej skóry oraz powinien zwrócić Ci uwagę na to jak ważna jest ochrona tatuażu przed słońcem.
Wielkość tatuażu i liczba szczegółów.
Wielkość tatuażu to coś, na co wiele osób nie zwraca uwagi, a jest bardzo ważne w procesie starzenia się. Małe tatuaże, zwłaszcza te z dużą ilością detali szybciej zmieniają się pod wpływem czasu.
Tusz pozostaje w skórze w postaci płynnej. Molekuły tuszu zostają zamknięte w środku komórek zwanych makrofagami. Podczas naturalnych procesów starzenia się skóry starzeję się również tatuaż. Skóra staje się bardziej wiotka, a tatuaż bardziej ‘’luźny’’.
Jeśli tatuaż ma wiele elementów położonych blisko siebie, to z czasem elementy te zaczną się do siebie zbliżać i spowodują rozmywanie się tatuażu.
Dochodzi do tego proces obumierania starych makrofagów i cykl zwany ‘’uwolnij-zatrzymaj’’, ale o tym w innym artykule.
Jeśli wybrałeś dobrego sprawdzonego tatuatora, to posłuchaj go jeśli mówi ci, że rozmiar, jaki wybrałeś jest zbyt mały. Nie mówi tego, po to by naciągnąć Cię na dłuższą sesję, ale po to by twój tatuaż po latach zachował swoją formę i pozostał czytelny.
Co możesz zrobić, by twój tatuaż na starość wyglądał świetnie.
Podczas procesu tatuowania.
Ważne jest, by zadbać o tatuaż już podczas jego wykonywania. Ponownie, podkreślę tutaj znaczenie wyboru odpowiedniego tatuatora. Taki artysta podczas tatuowania użyje tylko najlepszych narzędzi i kosmetyków do tatuażu, które oprócz prawidłowej aplikacji tuszu zmniejszą np. krwawienie. Krwawienie jest normalne podczas tatuowania, ale jeśli jest zbyt intensywne, to wraz z krwią wypychany jest tusz, który tatuator właśnie zaaplikował do twojej skóry.
Na ekscesywne krwawienie mogą mieć wpływ również środki przeciwbólowe, alkohol a nawet kawa, dlatego zawsze skonsultuj z tatuatorem co można, a czego nie przed sesją tatuażu. Nawet tak wydawałoby się małe szczegóły mogą wpłynąć na późniejszy wygląd i intensywność tatuaży po zagojeniu.
Pielęgnacja świeżego tatuażu.
Podążaj za procedurą gojenia tatuażu, którą zaleci Twój tatuator. Nie słuchaj znajomych czy internetu. To Twój tatuator wie najlepiej, jak wygoić wykonany przez siebie tatuaż, i to on pracował na Twojej skórze.
Dobry tatuator będzie znał najlepsze dostępne kremy do pielęgnacji świeżych tatuaży i będzie w stanie polecić Ci produkt, który najszybciej zagoi nową dziarę.
Codzienna pielęgnacja tatuażu i skóry.
Zaraz po zagojeniu warto zacząć codzienną pielęgnację. Produkty takie jak Odżywczy Krem do Tatuażu są specjalnie sformułowane by dostarczać składników odżywczych i chronić tatuaż przed blaknięciem. Dzięki temu twój tatuaż zestarzeje się wolniej, a zadbana, świetlistą skóra sprawi, że i twój tatuaż teraz i na starość będzie wyraźny i intensywny.
Ochrona tatuażu przed słońcem.
Krem z filtrem do opalania tatuażu jest niezbędny, jeśli chcesz, by Twój tatuaż nie wyblakł.
Słońce jest jednym z największych czynników przyspieszających starzenie się skóry i utratę kolorów tatuażu.
Pod wpływem promieni UV zachodzą dwa ważne procesy:
- Kiedy skóra się opala produkuje więcej melaniny i tworzy coraz to ciemniejszy filtr na tatuażu, przez co jego kolory zmieniają swój odcień. Np. Niebieski może stać się zielony, a biały żółty lub pomarańczowy. Na szczęście, gdy opalenizna znika, znika również ciemny film zniekształcający kolory tatuażu. Kolejny proces jest jednak nieodwracalny…
- Promienie UV działają jak laser do usuwania tatuażu. Promienie UV rozbijają molekuły tuszu na mniejsze kawałki, łatwiejsze do usunięcia dla naszego organizmu. Poparzenia słoneczne tylko potęgują ten proces, dlatego słońce może trwale uszkodzić i spowodować szybsze blaknięcie tatuażu.
Dobrą informacją jest to, że jeśli wybierzesz odpowiedniego artystę, miejsce i styl oraz odpowiednio zadbasz o tatuaż i skórę masz bardzo duże szanse na to by zachować piękne i wyraźne tatuaże na starość.
I pamiętaj, tatuaż to inwestycja, inwestycja w samego siebie, zrób to mądrze!
0 komentarzy